Знање, радост и другарство – Лолино богатство

О нама

О нама
Школу данас похађа 736 ученика разврстаних у 30 одељења и то 14 одељења првог и 16 одељења другог циклуса.Укупан број запослених је 68, од чега је 51 наставник. Када је почела са радом, школа је имала укупно 16 одељења редовне наставе и 4 комбинована одељења. У свом дугогодишњем раду школa је образовала мноштво ученика, у њој је радило много учитеља и наставника преданих свом позиву. Свако је оставио траг свог постојања...

Поносни смо на чињеницу да наши ученици на завршним испитима оставрују запажене резултате као и на најбоље резултате на републичким такмичењима из историје, српског, немачког и енглеског језика, технике и технологије и различитих спортских такмичењима. У настојању да одговоримо на интересовања и потребе наших ученика у школи покрећемо различите секције и слободне активности.
Историјат
Основна школа „Иво Лола Рибар“ основана је 21. децембра 1962. године решењем Народног одбора општине Сомбор. По оснивању школа је била смештена у Војвођанској улици бр. 5 од 1962 – 1970. године. Јуна 1970. пресељена је у Моношторску улицу, где се и данас налази. Приликом оснивања школа је имала 565 ученика и 20-так наставника. И ученици и наставници дошли су из постојећих градских школа „Аврам Мразовић“, „Братство јединство“, „Никола Вукићевић“ и „21. октобар“ које су због преоптерећености радиле у три смене. Први директор школе био је Стеван Васиљевић, познати сомборски педагог и наставник и дугогодишњи директор гимназије. Био је директор од оснивања школе 1962. до свог одласка у пензију 1973. године.
Почетак рада нове школе био је тежак, а највећа тешкоћа била је у оскудици наставних средстава. Захваљујући изузетним залагањима, и наставника и ученика, школа је од свог почетка постизала успехе.
Имала је неколико директора. Након Стевана Васиљевића, дужност директора су обављали Милан Баста и Мирјана Маливук, а данас исту дужност обавља Зоран Борак. Сваки од њих је школи дао свој допринос, да би она била боља и лепша.
Локална заједница и ми
Школа има врло развијену и успешну сарадњу са различитим установама, институцијама и организацијама у локалној самоуправи. Одржава редовну комуникацију са бројним основним и средњим школама, Педагошким факултетом, Удружењем сомборских учитеља, Центром за стручно усавршавање запослених у образовању, Одељењем за образовање, Школском управом, Културним центром, Народним позориштем, Удружењем слепих и слабовидих, Културно уметничким друштвом „Владимир Назор“, Спортским савезом, Домом здравља и сл.
Развојни пројекти
Запослени у школи велику пажњу поклањају унапређењу наставног процеса о чему сведоче бројни развојни пројекти који су финансирани из средстава ЕУ у сарадњи са Министарством просвете Републике Србије, Министарством омладине и спорта, Заводом за вредновање квалитета образовања и васпитања, УНИЦЕФ-ом, Немачком организацијом за техничку сарадњу – ГТЦ, Немачком организацијом за међународну сарадњу – ГИЗ, Британским саветом и сл. О реализованим развојним пројектима детаљнији подаци се налазе на картици – пројекти.
Инвестициони пројекти
Школа такође, велику пажњу поклања побољшању основних услова живота и рада наших ученика и наставника о чему сведоче бројни инвестициони пројекти који су реализовани кроз сарадњу са родитељима наших ученика, Градом Сомбором, Фондом за капитална улагања АП Војводине, Покрајинским секретаријатом за образовање, Покрајинским секретаријатом за енергетику, Владом Јапана, Владом Краљевине Норвешке и сл. Захваљујући овим активностима школа је добила другу фискултурну салу, реконструисан је кров и комплетна спољашња столарија на централној згради школе, дограђен је продужени боравак, дигитална учионица, библиотека и справарница за фискултурну салу, школа је опремљена бројним наставним и техничким средствима, извршена је комплетна ренонструкција расвете у објекту и дворишту школе, комплетно је реконструисан објекат некадашњег издвојеног одељења у Шикари, извршена реконструкција ученичких санитарних чворова, школа је добила нови главни топловод са гасном котларницом, а решен је и низ других инфраструктурних проблема. О реализованим инвестиционим пројектима детаљнији подаци се налазе на картици – пројекти.